Jdi na obsah Jdi na menu
 


Na slovíčko trenére 2.............

12. 6. 2012

V neděli skončila sezona i druhému našemu mládežnickému družstvu - mladším žákům. Oslovil jsem proto svého kamaráda a zároveň trenéra úspěšného lelekovického fotbalového týmu mladších žáků Martina Procházku a požádal ho, aby se podělil o své dojmy i s fanoušky lelekovické kopané.

 

Ahoj Martine,

tým mladších žáků skončil na druhém místě tabulky II.třídy - městského přeboru mladších žáků v celém Brně. Co ty nato? Jak hodnotíš uplynulou sezónu z pohledu trenéra?

Uplynulý ročník nelze hodnotit jinak, než jako velmi úspěšný. Odehráli jsme jednu z nejlepších sezon v mládežnických kategoriích v novodobé historii našeho klubu. Herně i výsledkově.

Jaké byly letos vaše cíle, připomínám, že do II. třídy se kluci dostali na poslední chvíli vinou sloučení dvou skupin ze třetí třídy.

Sloučením obou tříd jsme dostali příležitost se poměřit i s týmy ze"dvojky" a sehrát tak více těžkých zápasů s lepšími mužstvy, což klukům jenom prospělo. Vzhledem ke kvalitě mančaftu jsem již před sezonou věřil, že bychom mohli dosáhnout na umístění na bedně, tedy v první trojce. Oskar byl poněkud skromnější, představoval si, že bychom se mohli pohybovat někde v horní polovině tabulky.

 

Kluci získali 58 bodů, pouze dvakrát padli a to vždy po velkém boji se Spartou, pouze jednou remízovali, nastříleli úctihodných 99 gólů a obdrželi pouze 28 gólů. To je slušná vizitka, ne?

Jak by řekli kluci z mančaftu - tak určitěěěěě :-) Odehráli jsme spoustu povedených zápasů. Na naši hru se myslím dalo i dívat, předváděli jsme podle mého názoru velice pohledný fotbal. Na první Spartu, ačkoliv jsme jí především ve druhém zápase u nich zle potrápili ale nemůžeme myslet. To je úplně jiná kategorie.  Sparta má momentálně asi vůbec nejlepší mládež a také zázemí v celém Brně a okolí. V několika utkáních však při nás stálo i štěstí, vzpomeňme např. na nedávný zápas s klukama z Tuřan nebo oba zápasy s holkama ze Zbrojovky. sparta-lelky-01.jpg

 

Nejhorší a nejlepší letošní výkon?

Nejlepší výkon jsme i přes prohru podali právě ve výše vzpomínaném utkání na Spartě letos na jaře. Tempo fotbal plný pohybu a rychlých narážeček se v naší soutěži rozhodně jen tak nevidí. Byla to opravdu fotbalová lahůdka. Zápas mohl skončit jakkoliv, nakonec tahala za delší konec Sparta, ale všichni naši kluci bez rozdílu předvedli svůj životní výkon. Nejhorší zápas z naší strany byl podle mě k vidění ve St. Lískovci, kde jsme si sice vytvořili asi deset šancí, ale branku bychom nedali ani do tmy :-) I takový je ale fotbal.

 

Tvoříte s Oskarem sehraný trenérský tandem už nějaký rok. Prozraď nám něco o vaší fotbalové filozofii a o svém parťákovi.

Všichni kdo znají Oskara moc dobře vědí, že bez něj by v Lelekovicích v zájmové oblasti nefungovalo téměř nic. Jak ze srandy říkáme - Oskar je aktivně angažován v osmi ze šesti spolků v dědině :-) Jeho práce je podle mého názoru těžce nedoceněná, obětavějšího funkcionáře jsme mohli my pamětníci kdysi spatřit snad jen v osobě Miloše Kunzfelda........... Podobnost čistě náhodná ??? Obrázek nechť si každý udělá sám.

Co se týče společného názoru na fotbal a trénování, často se rozcházíme.........Oskar je typ pedanta a puntičkáře(což je samozřejmě potřeba), mě někdy naopak jeho až přehnaná důslednost chybí, takže občas situaci v kabině i na hřišti odlehčuji. Myslím, ale že se ve finále vhodně doplňujeme a celkem nám to i funguje.Nevím jak Oskar se mnou, ale já jsem s ním docela spokojenej :-)lelky-medlanky_52-tobias-letec.jpg

 

Přijde mi, že kluci jsou v týmu výborně poskládaní a vzájemně tvoří silný tým, souhlasíš?

Osa týmu spolu funguje od šesti let. To znamená že ač je nás málo, jsme spolu pohromadě už sedmý rok. Všichni víme jak jsme začínali na začátku v přípravce a jak těžká je cesta venkovského mančaftu našeho typu, který má problem s nedostatkem hráčů směrem nahoru.

Mužstvo je sehrané, obrana spolu hraje stabilně, v záloze máme kromě dvojčat i jiné šikuly, kteří dokázali v některých zápasech bráchy překvapivě nahradit.

Už od vítězství v městském přeboru starších přípravek před dvěma lety má mančaft vítězného ducha a i díky neuvěřitelné obětavosti ze strany hrstky rodičů se vezeme dlouhodobě na vítězné vlně. Na to že má drtivá většina našich svěřenců i jiné sportovní a nesportovní aktivity(florbal, hokej, in-line, klavír, skaut, kostel, babičky v Popradě........) a pohromadě spolu téměř netrénujeme, tak si myslím, že je skoro zázrak jak hrajeme.

 

I letos řádili v našem týmu dvojčata Honzík a Míša, je radost sledovat jejich fotbalový růst, že?

Každému bych přál zažít aspoň jednou v životě ten pocit trénovat takovéto talenty. Je radost sledovat nejen jejich samotné snažení, ale i to jak celej mančaft v jejich přítomnosti neuvěřitelně ožívá a roste špíl od špílu. Užíváme si to, protože moc dobře víme, že to dřív nebo později skončí, protože dvojčata  už dávno přerostla fotbal na naší úrovni.......

Sleduji a zajímám se podrobně i o jejich další vývoj v brněnské Zbrojovce, kde už druhý rok působí na střídavý start. Všichni jim přejeme, ať to dotáhnou co nejdál, i když víme, že to rozhodně nebudou mít v atmosféře "velkého fotbalu" tak jednoduché jako u nás.

 

Mě osobně strašně překvapil letos fotbalový superskok, jaký předvedl Tobiáš.

Tobiáš je pro mě jednoznačně největším objevem letošní sezony. Začínal v brance, kde nám vychytal spoustu vítězných zápasů. Jenomže ho to tam nebavilo.......a tak když se k nám zaplať pán bůh přestěhoval z velké dálky Kuba, měli jsme jasno kam s Tobiášem. Ze začátku to s ním nebylo úplně jednoduché, zaostával v technice, ale díky svému úsilí  a příkladné docházce na tréninky se vypracoval, až tam kde momentálně je. Svoje fyzické předpoklady uplatnil především na jaře, kdy dokázal svými brankami nahradit čím dál častěji absentující dvojčata. Ale dost chvály, aby nám chlapec nezpychnul :-)nordic-lelky01.jpg

 

A jak jsi byl spokojen s ostatními hráči ?

Kuba v brance střídal skvělé zákroky s těmi horšími, ale maká na sobě a myslím, že velká brána bude příští rok právě jeho výhoda. Navíc si musíme uvědomit, že chytá teprve první rok a pořád se učí. Parametry na golmana ale určitě má.

Obranu řídil po celou sezonu Peťa. A myslím že skvěle. Kromě získaného přehledu nám moc pomohli i jeho výstavní branky po střelách z velké dálky. Bude ale muset přes prázdniny trochu zabrat na fyzičce a hlavně dynamice, velké hřiště na kterém od příštího roku hrajeme to bude od něj vyžadovat.

O malým Kubovi už bylo napsáno dost, roste zápas od zápasu, v Medlánkách kde je taktéž na střídavý start  z něj musí mít radost. Navíc u nás hraje od malička s klukama o dva až tři roky staršíma. Vojta už odehrál lepší sezony, na jaře trošku trápení, začal to podle mě lehce flákat. S flegmatikem po otci je holt těžké pořízení - promiň Libore :-)

Záloha - o dvojčatech už bylo napsáno dost, dále šikovný a mrštný David, jehož kilometráž nelze nahradit a stejně dobrý Tobiáš, o tom už řeč taky byla.

Šimon když se mu chce a chodí tak je super, bohužel to speciálně u něj platí i obráceně..........Kulda to je zase objekt na kterém bych rád v budoucnosti provedl výzkum, protože se vymyká úplně všemu. Prostě z něj nedokážeme vymáčknout, co v něm na 200% je. Ale ono to přijde, má to už teď vzestupnou tendenci. Do party je skvělej, kamarádskej, šéf ptákovin :-) Honza, Jirka, Dan, Martin a Sedláčci toho odehráli méně, protože chodili málo, ale i jim patří dík, příští rok je budeme hodně moc potřebovat.lelky_zbrojovka--6-.jpg

 

Na závěr pár dotazů trochu mimo fotbalových a trochu na odlehčení po těžké sezóně.

 

Zdá se mi, že na hřišti a hlavně s Oskarem trávíš víc času, než je z fotbalového hlediska nutné.

No....., říká se to...........už jsem to taky slyšel :-) Ale v Lelečkách se toho navykládá...... Máme s Oskarem hodně společného - organizační schopnosti, účes a tvar hlavy, chuť na pivo, běžky, společné kamarády, časté noční návštěvy kabiny a občas i nějaký ten názor - ale registrovat se ve společném svazku zatím nechystáme :-) Častěji se paradoxně vidíme když udeří tuhá zima, kdy společně s pár dalšími obětavci provozujeme kluziště na Poňavě.

 

Jaká byla výše odměny od sponzorů za druhé místo a jak s ní naložíš?

Odměny za úspěšnou sezonu jsme zatím na výboře neřešili :-) Mě osobně bude stačit, když se mnou oddíl podepíše smlouvu na příští rok :-) a v mém okolí zůstanou u fotbalu v Lelekovicích pořád ti stejně skvělý lidi jako doposud (Jirka Vlasák, Ivoš Barták, Oskar, Radim Lukšíček, Honza Henzl, Martin Huška i David Coural).

 To bude myslím pro mě ta největší odměna. Samozřejmě, že i my v této době sháníme a obracíme každou korunu na činnost a je to čím dál těžší. Naštěstí ještě existuje v našem okolí pár fantastických lidí a firem, kteří se nám snaží pomoci s finančním zajištěním naší mládeže. Bez nich by už mládežnický fotbal v Lelekovicích neexistoval.........

 

Při předminulém domácím zápase mě zaujala tvoje nová trenérská strategie, kdy jsi řídil druhý poločas přímo od Marova stánku. Skutečně už jsi nemohl vydržet?

Zase další nepodložená fáma typická pro Lelekovice :-) Chtěl jsem se pouze při zápase, který byl už po půlce rozhodnutý podívat jednou na fotbal v našem podání z větší vzdálenosti, než je střídačka u lajny. 

A Oskarovi dát příležitost si více zakoučovat, protože jsem ho k tomu v sezoně moc nepustil :-) Mimochodem všichni místní přeci už dávno ví, že od našeho útulného stánku se na fotbal dívá úplně nejlíp.......a tak nějak jinak.

 

Jak si vysvětluješ fakt, že jeden z nejlepších výkonů předvedli kluci na Zbrojovce, kdy jsi se ty sám nemohl zápasu zúčastnit.

Moc mě mrzí, že jsem v tom vloženém pondělí nemohl být u velmi překvapivé výhry u holek. Musím zvládat i své soukromé a pracovní povinnosti a někdy prostě nemůžu stíhat ve svém nabitém programu všechno. Byl to jediný zápas za celou sezonu, kdy jsem chyběl. O to víc mě potěšilo jak  to kluci zvládli a to dokonce bez dvojčat. Možná mě chtěli naštvat anebo naopak dokázat,  že to zvládnou lépe, když po nich neřvu :-) Ale byl jsem on-line na telefonu, takže jako bych tam byl s nimi.........

Navíc Oskar to odkoučoval bravurně !

 

Nejhezčí fotbalová maminka anebo fanynka co se motá kolem lelekovického fotbalu?

Krásných fotbalových slečen, dam a paní máme myslím v Lelečkách hafo. Od maminek našich svišťů, přes manželky funkcionářů a fanoušků, až po krásné "samice" našich nagelovaných chlapců z áčka - Orzi sorry :-) I babičky, které pravidelně vodí své vnuky na tréninky si určitě zaslouží uznání. Ale nerad bych někoho urazil nebo vynechal, že jo Macku ? :-)

 

A na závěr úplně poslední otázka - jak může ortodoxní levé křídlo, co se nikdy nevracelo na vlastní polovinu hřiště a náhradní brankář učit děti fotbal?

Zajímavá otázka na kterou jsem ještě nedávno neznal odpověď. Ale pak jsem si někde na netu přečetl chytrou myšlenku, která podle mě přesně vystihuje moje a Oskarovo působení u týmu. Říká se totiž, že kdo umí hrát fotbal, tak ten ho hraje. No a ten co ho neumí, ten prý trénuje :-) Myslím, že je to trefné......a vše říkající.

Tak snad to s náma ještě nějakej ten rok přežijete...........

 

Gratuluji k úspěchu a jménem všech rodičů a fanoušků mladších žáků Lelekovic díky za spoustu nezapomenutelných zážitků nejen v této sezóně.

 

 (Honza H.)

 

 

 

 

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

ha,hááá

(Radim, 15. 6. 2012 14:51)

Kucí , krásný rozhovor!!! Hlavně závěr je famozní.
Mesli to vystihl přesně!
Jenom přemýšlím nad větou, že kdo umí hrát fotbal, tak ten ho hraje. No a ten co ho neumí, ten prý trénuje :-)
Tohoto hesla se držím i já a musím říct , že na našich výsledcích to zatím není moc vidět!!! Někde bude asi chyba ! Je možný že mi to kazí Honza :-)Nebo že bych byl tak dobrý fotbalista...?! R.

registrovaní partneři

(DavidH, 12. 6. 2012 13:31)

Hoši u vesla lidovci a vy melete o registrovaných partnerech. Takhle to hřiště nikdo neposeká celou příští sezónu.:-))))

:-)

(špóna, 12. 6. 2012 11:50)

super rozhovor :-D přeju ještě spoustu úspěšných let a pevných nervů.. Lele oléé